|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Laptop, Switching, Mobile Phone, Game Player, Digital Camera, Phone, Display |
| Output Type: | DC |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency





Product Parameters:
| Product Name | 60W T-Tip AC Shape Connector Charger Compatible with Magsafe 2 |
| Model | AE60W-T |
| Input | AC100-240V 1 .5A 50-60Hz |
| Output Voltage | 16.5V |
| Output Current | 3.65A |
| Output power | 60W |
| DC Plug | T-Tip |
| DC Cable Length | 1.8M |
| Certificate | CE FCC RoHS |
| Aging Test | 100% |
| Product size | 74*74*29mm |
| One Packing Size | 150*103*43mm |
| Weight | 247g |
| Material | ABS&PC |
| Operating Temperature | -10ºC - 40ºC,Full load, Normal operation |
| Short Circuit Protection | Shall be protected when any output operation in circuit short condition, Over load |
| Over Current Protection | Yes |
| Over Voltage Protection | Yes |
| Warranty | Two years |
Compatible with Mac Book Pro 13 inch with display |
Mac Pro (Retina, 13-inch, Late 2012) MD212/213 Mac Pro (Retina, 13-inch, Early 2013) MD212, ME662 Mac Pro (Retina, 13-inch, Late 2013) ME864/865/866 Mac Pro (Retina, 13-inch, Mid 2014) MGX72/82/92 Mac Pro (Retina, 13-inch, Early 2015) MF839/840/841/843 |
Compatible with Mac Book Air 11 inch/13 inch display |
Mac Air (11-inch,13inch, Mid 2012) MD223/224, MD231/232 Mac Air (11-inch, 13inch, Mid 2013) MD711/712, MD760/761 Mac Air (11-inch, 13inch, Early 2014) MD711/712, MD760/761 Mac Air (11-inch, 13inch, Early 2015) MJVM2, MJVP2, MJVE2, MJVG2 |










Warm Tips:
If you don't find the exact product which you need from our website,feel free to contact us directly,we have a professional technical team and service team,we have ability to customize your products according to your requirements!