|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Laptop, Switching, Mobile Phone, Game Player, Digital Camera, Phone, Display |
| Output Type: | DC |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency




Product Parameters:
| Product Name | 45W T-Tip AC Shape Connector Charger Compatible with Magsafe 2 |
| Model | AE45W-T |
| Input | AC100-240V 1 .5A 50-60Hz |
| Output Voltage | 14.85V |
| Output Current | 3.05A |
| Output power | 45W |
| Certificate | CE FCC RoHS |
| Aging Test | 100% |
| Product size | 65*65*29mm |
| One Packing Size | 150*103*43mm |
| Weight | 210g |
| Material | ABS&PC |
| Operating Temperature | -10ºC - 40ºC,Full load, Normal operation |
| Short Circuit Protection | Shall be protected when any output operation in circuit short condition, Over load |
| Over Current Protection | Yes |
| Over Voltage Protection | Yes |
| Warranty | Two years |
Compatible with Mac book Air 11 inch: |
Mac book Air (11-inch, Mid 2012) MD223,224;Mac book Air (11-inch, Early 2014) MD711,712;Mac book Air (11-inch, Mid 2013)MD711,712;Mac book Air (11-inch, Early 2015) MJVM2,MJVP2 |
Compatible with Mac book Air 13 inch: |
Mac book Air (13-inch, Mid 2012) MD231,232;Mac book Air (13-inch, Early 2015) MJVE2,MJVG2;Mac book Air (13-inch, Mid 2013) MD760,761;Mac book Air (13-inch, 2017) MQD32,MQD42,MQD52;Mac book Air (13-inch, Early 2014) MD760,761 |










Warm Tips:
If you don't find the exact product which you need from our website,feel free to contact us directly,we have a professional technical team and service team,we have ability to customize your products according to your requirements!